3rd International Okinawa Karate-Do & Kobudo Seminar
Beograd, Srbija, 28.09.2007 - 30.09.2007
V Beogradu je v organizaciji srbske zveze Okinawa Karate Do Kyokai (Okikukai) od 28.9. do 30.9.2007 potekal tretji mednarodni seminar mojstrov okinavskega karateja.
Na seminarju so poučevali mojstri Shohei-Ryu/Uechi-Ryu šole:
Shigeru Takamiyagi, Hanshi 9.dan, Okikukai
Katayoshi Higa, Hanshi 9. dan, Okikukai
Hirokuni Yamashiro, Kyoshi 8. dan Okikukai
Yoshiharu Matsushima, Kyoshi 7. dan, Okikukai
Susumu Kyuna, Renshi 6. dan, Okikukai
Soko Machida, Renshi 6. dan, Okikukai
Seiken Nashiro, 4. dan, Okikukai
Tadaaki Morimoto, 3. dan, Okikukai
ter mojster Shorin-Ryu šole in kobuda Choko Kyuna, Hanshi 9. dan.
V treh dneh je bilo udeležencem na voljo šest 2.5 urnih treningov, ki se jih je poleg blizu 100 domačih karateistov udeležilo nekaj gostov iz Hrvaške, Grčije, Nemčije, Švice in Slovenije.
Iz Slovenije je na seminar odpotovalo 5 članov Karate kluba Kranj: trenerja Stane Nadižar, 5. dan in Drago Ristič, 5.dan, inštruktor Branko Malešič, 4.dan ter vaditelja, Mare Železnik, 1.dan in Luka Babnik, 1.kyu.
Naša ekipa in mojster Shigeru Takamiyagi, 9. dan
prva vrsta (z leve): Branko Malešič, Drago Ristič in Stane Nadižar
druga vrsta (z leve): Luka Babnik in Mare Železnik
Naši člani so bili ob obiskih Okinave že večkrat pri omenjenih mojstrih, ki so bili povečini člani Chatan Dojo-ja. Udeležba na tem seminarju je bila poleg izpopolnjevanju namenjena tudi pripravi naših članov na letošnji obisk Okinave od 28.10. do 12.11. in nastop na vseokinavskem prvenstvu 11.11. 2007.
Pri tradicionalnih okinavskih šolah karateja je vadba še vedno osredotočena na izpopolnjevanje kat, ki prestavljajo osnovno metodo za razumevanje psihofizičnih principov karateja. Okinavci se le poredko poslužujejo skupinskega izvajanja kat na štetje in jih raje poučujejo individualno, tako kot je pri njih v navadi od nekdaj. Na ta način je vsak posameznik deležen konkretnih napotkov za izboljšave.
Uechi-Ryu in Shohei-Ryu šoli karateja dajeta osrednji poudarek vadbi Sanchin kate, ki predstavlja temelj za vse ostale kate. S Sanchin kato, ki je namenoma tehnično zelo poenostavljena, se posameznik poleg pravilne drže telesa, stabilnega položaja, gibanja, dihanja s trebušno prepono, uči tudi kako naj ob izvajanju dinamičnega krožnega bloka in eksplozivnega udarca ostane na znotraj sproščen in navzven čvrst, kar se preverja s testiranjem.
Udeleženci so imeli priložnost, da izpopolnijo znanje tudi v vseh ostalih katah, dogovorjenem sparingu in pravilni vadbi tradicionalnih okinavskih metod utrjevanja telesa.
Luka Babnik izvaja kato Seisan
Na enem od treningov je mojster Yamashiro pozval Staneta Nadižarja in Draga Rističa, da izvedeta yakusoku kumite in udeležencem seminarja demonstrirata »slovenian power«.
Stane Nadižar (levo) in Drago Ristič – demonstracija Yakusoku kumiteja
|