Ken Nakamatsu, 9. dan
Erlangen, Nemčija, 08.07.2006 - 11.07.2006
Seminar z mojstrom Ken-om Nakamatsu-jem je bil zagotovo eden od vrhuncev letošnjega leta. Na seminar se je v petek, 7.7. odpravilo doslej najmočnejše slovensko zastopstvo: 14-članska ekipa našega kluba, 10 članov DBV Zmaj Ljubljana in 2 člana KK Sanchin Koper.
Žal je moral mojster Tsutomu Nakahodo, 10.dan, ki naj bi tudi poučeval na tem seminarju, v zadnjem trenutku odpovedati udeležbo zaradi zdravstvenih težav, to ni zmanjšalo vrednosti tistega, kar smo odnesli domov.
Vadba je potekala v veliki teniški dvorani, spali pa smo v spalnih vrečah v manjši telovadnici v sklopu urejenega športnega kompleksa, ki je imel tudi odlično in ne predrago restavracijo.
Poleg udeležencev iz nemških Uechi-Ryu klubov smo bili edini tuji gostje seminarja, ki je imel skupaj skoraj 80 udeležencev. Imeli smo dva treninga dnevno: dopoldne od 10:00 do 12:30 in popoldne od 17:30 do 20:00, skupaj 5 ur izredno intenzivne vadbe dnevno.
Mojster Nakamatsu je vsak trening začel s polurnimi razteznimi vajami. Očitno se stari mojstri dobro zavedajo pomembnosti gibljivosti, kar je bilo razvidno že na seminarju Yamashira v Kranju.
Razteznim vajam je sledila kakšna ura vadbe osnovnih tehnik, ki jih je mojster iz treninga v trening nadgrajeval v kombinacije. Pri ponavljanju tehnik ni šlo za enostavno mehanično ponavljanje, temveč je Nakamatsu poudarjal, da mora biti vsak udarec in tudi blokada izveden s »koshi-jem« (kompresija telesa in eksplozivna sprostitev tehnike).
Poleg klasičnih Uechi-Ryu tehnik smo veliko časa vadili uporabo tega principa pri tehnikah gyaku zuki in kizami zuki v gibanju.
Kdor je poskušal slediti mojstrovim navodilom, je bil po uri in pol lahko lahko že popolnoma izčrpan.
Po krajšem premoru je sledila vadba kat. Vedno smo začeli s Sanchin kato, nato pa na vsakem treningu temeljito obdelali še po eno kato. Vsako smo vadili po odsekih, kjer je mojster izpostavil pomembne elemente pravilne izvedbe, nato pa v celoti. Ocena seminarja: več kot odlično!
|